امروز: پنجشنبه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۷
از کنکور چه خبر؟
صفحه اصلی > دیگر > گمانه های هنری > آرم ایران ایر زیباترین آرم صنعت هوایی
آرم ایران ایر
آرم ایران ایر (هما)

آرم ایران ایر زیباترین آرم صنعت هوایی

آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در گزارش سال ۲۰۱۳ ارزیابی از آرم شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت و بعد از ارزیابی های متعدد تمام شرکت های مطرح در زمینه صنعت هوایی توسط یاتا ، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین و عالی ترین آرم خدمت رسانی هوایی معرفی نمود.

خوشبختانه این خبر واقعیت دارد. شرکت آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در یک برآورد از میان آرم ۳۰ شرکت هواپیمایی؛ آرم ایران‌ایر را به عنوان بهترین آرم برگزید.

این آژانس ضمن اعلام اینکه معیارهای در نظر گرفته شده برای ارزیابی آرم شرکت‌های هوایی به هیچ عنوان دقیق و علمی نیست و صرفا تجربه شهودی را به دنبال دارد، گفته: ایران‌ایر دارای آرمی ویژه است که علاوه بر رعایت تمامی سمبل‌های صنعت هوایی، از رنگی واحد و خطوطی منحنی شکل استفاده کرده که بر جذابیت‌های بصری آن افزوده است.

آرم ایران‌ایر در سال ۱۳۴۰ شمسی توسط طراح ایرانی ادوارد زهرابیان که در آن زمان ۲۲ سال داشت طراحی شد و در سال ۱۳۴۱ به عنوان نشان رسمی “هما” ثبت گردید.

ادوارد زهرابیان
ادوارد زهرابیان

ادوارد زهرابیان در سال ۱۳۱۸ در تهران متولد شد. دوره متوسطه را در دبیرستان البرز گذراند و دیپلم ریاضی را از این دبیرستان گرفت. او در زمان تحصیل در این دبیرستان در مسابقه طراحی نخستین نشانه دبیرستان البرز شرکت کرد و طرح وی به عنوان نشان دبیرستان البرز برگزیده شد. در فاصله سال‌های دبیرستان تا دانشگاه، برای کمک به برادر بزرگترش که او هم معماری می‌خوانده است، به آتلیه‌های معماری رفت و آمد می‌کند و در این راه بر تجربه‌های طراحی و رسامی‌اش افزون می‌گردد. وی پس از قبولی در دانشگاه، رشته معماری را در دانشکده معماری دانشگاه ملی ایران فرا می گیرد.

مهمترین اتفاق هنری زهرابیان، در سن ۲۲ سالگی وی و در فاصله پیش از ورود او به دانشگاه رخ می‌دهد. وی به طور اتفاقی آگهی فراخوان طراحی نشانه هواپیمایی ملی ایران را که هنوز به نام “هما” شناخته نشده بود، می‌بیند و طرحی تجربی را در آتلیه دانشکده و آتلیه محسن فروغی، آماده می سازد و در مسابقه مربوطه شرکت می دهد که هوشنگ سیحون و تعدادی از استادان دانشکده هنرهای زیبا، داوران آن بودند. طرح وی به عنوان طرح برگزیده پذیرفته می‌شود و در سال ۱۳۴۱ به عنوان نشان رسمی “هما” ثبت می گردد.

 

 

آرم ایران ایر
آرم ایران ایر با کیفیت بالا

آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در گزارش سال ۲۰۱۳ ارزیابی از آرم شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت و بعد از ارزیابی های متعدد تمام شرکت های مطرح در زمینه صنعت هوایی توسط یاتا، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین و عالی ترین آرم خدمت رسانی هوایی معرفی نمود. این آرم در حالی به عنوان برترین معرفی شد که خطوط هوایی ایران با تحریم های بین المللی مواجه است و شاید ارتباط پروازی با بسیاری از فرودگاه های دنیا ندارد. استفاده از یک رنگ آرام بخش، استفاده از نماد پرنده و همچنین سمبلی پیچ در پیچ و به نوعی انعطافی منجر به این شد که این برند در برابر سایرین دارای جایگاه متمایزی باشد.

 

 

 

 

ادوارد زهرابیان طراح آرم ایران ایر
ادوارد زهرابیان

ادوارد زهرابیان درباره این‌که چه‌طور طرح پرنده اساطیری هما را به‌عنوان خمیرمایه و پایه طراحی این آرم قرار داده می‌گوید: «آن زمان زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوزهم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشید است که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد.» سر این تندیس اساطیری ایران از یال اسب، گوش گاو و صورت عقاب تشکیل شده است.

سرستونی در تخت جمشید (پارسه)
سرستونی در تخت جمشید (پارسه)

وی همچنین نظرش را درباره آرم دیگر ایرلاین‌های جهان گفته است. او می‌گوید: «اگر دقت کرده باشید، آرم اکثر شرکت‌های هواپیمایی‌ دنیا تاکنون دچار تغییر شده‌اند. تنها موردی که من می‌توانم به آن اشاره کنم، آرم لوفت‌هانزا است. آرم لوفت‌هانزا از روز اول تا به امروز دست نخورده باقی مانده است. این نشان می‌دهد این آرم جای خود را را پیدا کرده است.» این آرم سال ۱۹۱۸ طراحی شده است.

منابع:
شرکت اسکیفت
گمانه
نگارخانه ایرانی
آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی (اسکیفت) در گزارش سال ۲۰۱۳ ارزیابی از آرم شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت و بعد از ارزیابی های متعدد تمام شرکت های مطرح در زمینه صنعت هوایی توسط یاتا ، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین و عالی…

امتیاز کلی

امتیاز شما؟

شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

User Rating: ۳.۶۵ ( ۵ votes)
۰
برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره محصول کلیک کنید

درباره ی امیررضا

امیررضا مقدم،دانشجوی رشته موسیقی ایرانی در دانشگاه هنر تهران هستم. به ارسال بی رویه مطالب اصلا علاقه ندارم و در فکر تشکیل تیم قوی برای ارسال مطالب وب سایت هستم.

۲ نظرات

  1. متاسفانه ایران تو طراحی لوگو و آرم خیلی ضعیفه
    چی بشه یه همچین چیزی دربیاد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *